Jak przetrwać za granicą

2016-10-13

Wyjazd za granicę wiele osób postrzega jako swoją życiową szansę. Jednakże, na miejscu niejednokrotnie okazuje się, że życie na emigracji nie należy do najłatwiejszych. Przyczyn problemów jest wiele, od niemożliwości dopasowania się do obcej kultury po tęsknotę za ojczystym językiem.

Książki sposobem na przetrwanie
Ażeby być szczęśliwym poza granicami kraju należy poszukać czegoś, co stale będzie pozwalało nam zachować poczucie własnej tożsamości. Jeśli chcemy zachować poczucie tożsamości musimy znać swoją przynależność narodową, dlatego tak ważny jest kontakt z językiem polskim nawet podczas przebywania w Wielkiej Brytanii. Wydaje się, że sposobem na ten kontakt jest czytanie polskich książek.

Mogą to być książki specjalistyczne, wyjątkowo dziś popularne książki motywacyjne, czy też zwyczajne książki fabularne. Mniej ważna w tym przypadku jest treść, o wiele ważniejszy jest język, w jakim książka jest napisana.

Oczywiście, będąc w Wielkiej Brytanii trzeba również stale doskonalić swój angielski, aby móc sprawnie funkcjonować w społeczeństwie. Nie mniej ważne jest jednak ciągłe przypominanie sobie języka polskiego. Wydaje się, że z angielskim w Wielkiej Brytanii i tak Polacy mają styczność bez przerwy. Dlatego też książki motywacyjne, czy też innego rodzaju książki jak najbardziej mogą, a być może nawet i powinni czytać w swoim ojczystym języku, którego nie powinni absolutnie nigdy zapomnieć.